imieniny obchodzą: Juliusz, Łucja
piątek, 13 grudnia 2019 r.

Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew

Strona główna
Kategorie
Galeria

Aktualnie w galerii
znajduje się 66 zdjęć

Konferencja naukowa

Strona główna » Aktualności » Konferencja naukowa

data dodania: 2018-08-16 00:00:00

KOMUNIKAT

Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew
zaprasza na konferencję naukową p.t.:

 "Konflikty pomiędzy arborystyką, a ochroną gatunkową i możliwości ich rozwiązywania"

Obwiązująca ustawa o ochronie przyrody, a zwłaszcza zmiany i nowelizacje dotyczące ochrony gatunkowej sprawiły, że wykonywanie prac arborystycznych, zwłaszcza w obrębie drzew starych w tym pomników przyrody natrafiło na szereg utrudnień i ograniczeń, które postawiły pod znakiem zapytania możliwości prowadzenia prac będących kwintesencją naszego zawodu.

Pojawił się znany problem, najbardziej eksponowany na przykładzie
np. dębów rogalińskich:

Jak chronić i zabezpieczać zabytkowe czy pomnikowe drzewo, które jest jednocześnie niszczone przez chronionego owada, grzyba itp.?

Dodatkowo ochrona ptaków sprawia, że pojawia się pytanie o możliwość prowadzenia prac arborystycznych w okresie lęgowym. Pojawiają się ograniczenia zabraniające wykonywania ścinki drzew zasiedlonych przez ptaki i inne organizmy chronione, ale również dotyczące prowadzenia prac arborystycznych w okresie lęgowym ptaków. Jednocześnie wszystkie drzewa są chronione i istnieje obowiązek utrzymywania ich w należytym
i bezpiecznym stanie.

Jak mamy je zabezpieczać nie naruszając ochrony gatunkowej zasiedlających je organizmów?

Jak wiadomo najcenniejsze drzewa, zabytkowe i pomniki przyrody 
z definicji drzewami sędziwymi i jako takie są zasiedlone przez wiele gatunków chronionych. Częściową próbą rozwiązania tego konfliktu była, zorganizowana przez nasze Towarzystwo w roku ubiegłym konferencja dotycząca drzew weteranów. Obecnie chcemy przedstawić próbę pogodzenia możliwości prowadzenia prac arborystycznych z ochroną gatunkową.

Konferencja, na której prelegentami będą naukowcy i praktycy, zajmujący się tymi problemami, adresowana jest do szerokiego kręgu wykonawców jak również urzędników odpowiedzialnych za ochronę gatunkową i mających coraz więcej pytań i problemów z jej realizacją.

W załączeniu szczegółowe informacje odnośnie konferencji.

Koszt uczestnictwa w konferencji:

dla Członków MTUiOD: 390 zł + VAT

dla osób niezrzeszonych: 470 zł + VAT

Prosimy o przesłanie zgłoszenia do dnia 27.08.2018r. na adres e-mailowy: biuro@polskiedrzewa.pl 

 

czytano: 1243 razy

autor: polskiedrzewa.pl

Strona główna
Aktualności
Konferencja KOMUNIKAT Międzynarodowe Towarzystwo Uprawy i Ochrony Drzew na zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w dwudniowej konferencji p.n.:  „Ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i ...